Stanisław Paczkowski


Stanisław Józef Paczkowski, który przyszedł na świat 19 listopada 1933 roku w Grudziądzu, to postać znana w polskiej historii jako inżynier, działacz partyjny oraz państwowy.

W szczególności, pełnił funkcję wojewody toruńskiego w okresie od 1981 do 1982 roku, co miało znaczący wpływ na rozwój regionu.

Niestety, jego życie zakończyło się w dniu 2 grudnia 1989 roku, pozostawiając po sobie ślad w polskiej polityce i administracji.

Życiorys

Stanisław Paczkowski przyszedł na świat w rodzinie o robotniczym pochodzeniu. W swojej karierze zawodowej związany był z „Mostostalem”, gdzie uczestniczył w budowie mostu w Grudziądzu oraz wznoszeniu Nowej Huty. W roku 1955 związał się z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą (PZPR), co otworzyło przed nim nowe możliwości w obszarze politycznym.

W 1961 roku objął stanowisko sekretarza Komitetu Zakładowego Pomorskiej Odlewni i Emalierni. Dwa lata później, w 1967 roku, zakończył naukę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Bydgoszczy, gdzie otrzymał dyplom inżyniera mechanika. Jego kariera w aparacie partyjnym trwała przez wiele lat.

W latach 1970-1973 pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Grudziądzu. Następnie, w 1973 roku, awansował na I sekretarza Komitetu Miejskiego i Powiatowego PZPR w Grudziądzu, a dwa lata później został sekretarzem ds. ekonomicznych Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Toruniu. Z kolei od stycznia 1981 roku do 31 października 1982 roku sprawował stanowisko wojewody toruńskiego.

Jego kadencja zakończyła się w wyniku negatywnych rezultatów kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Sił Zbrojnych. Stanisław Paczkowski zmarł 2 grudnia 1989 roku, pozostawiając po sobie ślad w historii lokalnej polityki.


Oceń: Stanisław Paczkowski

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:25