Henryk Górski to postać, która pozostawiła znaczący ślad zarówno w medycynie, jak i sztuce. Urodził się 3 września 1930 roku w Grudziądzu, gdzie rozpoczęła się jego długa i pełna osiągnięć droga życiowa.
Był nie tylko lekarzem, ale także pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego, co podkreśla jego zaangażowanie w życie publiczne oraz kształtowanie polskiej służby zdrowia. Dodatkowo, pasjonował się sztuką, w szczególności tworzeniem ekslibrisów, które przyniosły mu uznanie w kręgach artystycznych.
Henryk Górski zmarł 14 lipca 2016 roku w Łodzi, zostawiając po sobie bogaty dorobek zawodowy i artystyczny.
Życiorys
Po zakończeniu edukacji w liceum w Grudziądzu w 1950 roku, Henryk Górski kontynuował swoją naukę w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Ta instytucja, w połączeniu z Akademią Medyczną w Łodzi, została później częścią obecnego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ukończył studia i zdobył dyplom lekarza w 1955 roku, a także uzyskał szlify oficerskie. W trakcie swojej kariery zawodowej pracował w garnizonach pozałódzkich przez wiele lat.
Praca w Kwidzynie, gdzie pełnił funkcję starszego lekarza pułku w latach 1958-1966, była kluczowym okresem dla całej jego rodziny, a Górski awansował na stopień majora. To tam zaczął budować swoją domową bibliotekę, do której książki trafiały z ekslibrisami, co ukazuje jego zamiłowanie do literatury i sztuki. Następnie przeniósł się do Łodzi, gdzie kierował m.in. Służbą zdrowia Wojskowej Akademii Medycznej oraz Ośrodkiem Naukowej Informacji w Bibliotece Głównej tejże Akademii. Ostatecznie przeszedł na emeryturę w 1990 roku w randze pułkownika.
Już podczas studiów zauważano jego talent artystyczny; w jego notatkach można było znaleźć różnorodne rysunki. Pasjonował się literaturą i był oddanym bibliofilem. Z biegiem lat zaczął gromadzić ekslibrisy, które były dla niego ważnym elementem prywatnej kolekcji. W 1975 roku stworzył swój pierwszy ekslibris dla syna Aleksandra. Do 2002 roku zrealizował ich aż 50, które miały swoje miejsce na wystawie w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi. Wydarzenie to miało związek z 25-leciem jego pracy twórczej, mimo iż rocznica miała miejsce 2 lata wcześniej.
Ekslibrisy autorstwa Henryka Górskiego charakteryzowały się wyraźnym zamysłem artystycznym i dobrze odzwierciedlały osobowości ich właścicieli. Wielu z nich dotyczyło wybitnych lekarzy i przyrodników z Łodzi. Prace prezentowano na licznych wystawach o tematyce medycznej, a także w różnych grupowych ekspozycjach ekslibrisów w Łodzi i w innych miejscach w Polsce, gdzie niejednokrotnie były reprodukowane w katalogach i almanachach.
Górski aktywnie uczestniczył w niemal wszystkich inauguracjach wystaw ekslibrisów w Widzewskiej Galerii, a jego wkład jako członka Rady Galerii był nieoceniony. Pomimo trudności zdrowotnych, jakie napotkał na emeryturze, kontynuował swoją pasję do tworzenia ekslibrisów. Wszystkie jego prace wykonywane były w technice cynkotypii; z rysunków wykonanych przez niego stworzono klisze cynkowe, które następnie służyły do druku ekslibrisów na papierze.
Henryk Górski zmarł w Łodzi 14 lipca 2016 roku. Jego ostatnie pożegnanie miało miejsce z honorami wojskowymi, w obecności kompanii honorowej, której towarzyszyły salwy honorowe. 20 lipca 2016 roku został pochowany na cmentarzu na Mani w Łodzi.
Przypisy
- Aleksander Górski, Czesław Marmura, Mirosław Zbigniew Wojalski Henryk Górski. Lekarz. Wojskowy. Twórca ekslibrisów, Łódź 2016 r. ISBN 978-83-88638-72-5 s. 4
- Nekrolog w Gazecie Wyborczej; Łódź, 16.07.2016 r. – www.nekrologi.wyborcza.pl/33471768
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Lisamaria Meirowsky | Bartosz Karaszewski | Paul Rosenstein | Oskar Aronsohn | Salomea Sujkowska | Norbert LisowskiOceń: Henryk Górski (lekarz)