Norbert Karol Lisowski, urodzony 30 października 1927 roku w Grudziądzu, był postacią o niezwykłym życiorysie. Zmarł 11 października 2006 roku w Ełku. To właśnie w tych dwóch miastach koncentrowały się najważniejsze etapy jego życia.
Lisowski był nie tylko wybitnym lekarzem radiologiem, ale również aktywnym żołnierzem Armii Krajowej, co podkreśla jego zaangażowanie w walkę o wolność Polski w trudnych czasach II wojny światowej. Jego osiągnięcia w dziedzinie medycyny, połączone z patriotyzmem, czynią go osobą godną pamięci.
Życiorys
W latach 1941–1945 Norbert Lisowski był aktywnym członkiem Szarych Szeregów oraz żołnierzem Pułku Strzelców Podhalańskich, który działał w ramach Grupy Operacyjnej „Śląsk Cieszyński” Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Granit”. W 1944 roku przeszedł brutalne przesłuchanie przez Gestapo, a w 1945 został zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa.
Po wojnie, w latach 1946–1951, rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplom lekarza uzyskał w roku 1952 na Akademii Medycznej w Warszawie, a następnie zdobył specjalizację w radiologii.
W wyniku działań administracyjnych otrzymał nakaz pracy w Szpitalu Powiatowym w Ełku. Tam pełnił rolę asystenta oddziału wewnętrznego, a następnie objął stanowisko kierownika działu pomocy doraźnej w lecznictwie otwartym oraz kierownika pracowni RTG. W końcu doszedł do rangi ordynatora Oddziału Zakaźnego tego szpitala. Później, jako Powiatowy Inspektor Sanitarny, kierował Wydziałem Zdrowia oraz zarządzał Zespołem Opieki Zdrowotnej. Obowiązki zawodowe realizował również w Gołdapi i Grajewie. Przez 25 lat, nieodpłatnie, udzielał lekarzy porad medycznych kombatantom.
Norbert Lisowski był mężem Joanny Lisowskiej, z domu Bitner, która żyła w latach 1928–2019. Para wychowała dwóch synów: Gustawa, który został inżynierem budowy samochodów, oraz Pawła, ekonomistę.
Wyróżnienia i upamiętnienia
Norbert Lisowski został wyróżniony licznymi odznaczeniami, które stanowią wyraz uznania dla jego zasług. W jego dorobku znajdują się m.in.:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Krzyż Walecznych,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Krzyż Partyzancki,
- Krzyż Zasługi z Mieczami,
- Krzyż Kampanii Wrześniowej,
- Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” z Mieczami,
- 4-krotnie Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Medal Srebrny i Brązowy „Za wrzesień 1939”,
- odznaki „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”,
- „Syn Pułku”,
- „Burza”.
W 2023 roku, rada gminy Ełk postanowiła uhonorować jego pamięć, nadając rondzie, które stanowi skrzyżowanie drogi krajowej nr 65 z drogą krajową nr 16, nazwę „Rondo im. Joanny i Norberta Lisowskich”.
Przypisy
- Kolekcja akt ujawnionych członków AK i BCh, wbh.wp.mil.pl [dostęp 28.06.2024 r.]
- śp. NORBERT LISOWSKI [online], GROBONET - wyszukiwarka osób pochowanych - Cmentarze w Ełku [dostęp 28.06.2024 r.]
- a b c Projekt uchwały Rady Gminy Ełk. Nr rob. 78/2023. Uzasadnienie, bip.elk.gmina.pl, 01.08.2023 r., s. 2
- Joanna Bitner-Lisowska ps. Wanda, Encyklopedia Medyków Powstania Warszawskiego [dostęp 25.06.2024 r.]
- Uchwała nr LXXIX/604/2023 Rady Gminy Ełk z dnia 31.08.2023 r. w sprawie nadania nazwy rondu położonemu na terenie Gminy Ełk, edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl, 31.08.2023 r. [dostęp 26.06.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Henryk Górski (lekarz) | Lisamaria Meirowsky | Bartosz Karaszewski | Paul Rosenstein | Oskar Aronsohn | Salomea SujkowskaOceń: Norbert Lisowski