Piotr Kiełpikowski


Piotr Andrzej Kiełpikowski, urodzony 27 listopada 1962 roku w Grudziądzu, jest uznawanym za jednego z najwybitniejszych polskich florecistów. Jego osiągnięcia sportowe są imponujące, a jego kariera na przestrzeni lat dostarczyła wielu powodów do dumy.

Warto podkreślić, że Piotr zdobył dwukrotnie medal olimpijski, co świadczy o jego ogromnym talencie i determinacji w dążeniu do sukcesu. Oprócz tego, Kiełpikowski jest również wielokrotnym medalistą mistrzostw świata, co czyni go jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w dziedzinie floretu w Polsce.

Życiorys

Piotr Kiełpikowski zadebiutował także w szpadzie, ale jego główny okres kariery przypadł na grę w Legii Warszawa, z krótkim epizodem w Warszawiance. Wyjątkowym momentem w jego osiągnięciach było zdobycie indywidualnego tytułu mistrza Polski w 1992 roku oraz liczne triumfy w zawodach drużynowych.

Na mistrzostwach świata, które odbyły się w Lyonie w 1990 roku, jego ekipa, w składzie z Ryszardem Sobczakiem, Leszkiem Bandachem oraz Adamem Krzesińskim, przyczyniła się do zdobycia srebrnego medalu w zmaganiach drużynowych. Później odniósł kolejne sukcesy, zdobywając złoty medal podczas mistrzostw w Chaux-de-Fonds w 1998 roku, srebrny w Nîmes w 2001 oraz brązowe medale w Essen (1993), Hadze (1995) i Seulu (1999). Indywidualnie zwieńczył jubileuszowe mistrzostwa świata w Chaux-de-Fonds w 1998 roku, kończąc rywalizację na trzecim miejscu, ustępując jedynie Ukraińcowi Serhijowi Hołubyckiemu oraz Kubańczykowi Elvisowi Gregorymu. Kolejne wyróżnienie przyniosły mu mistrzostwa w Lizbonie w 2002 roku, gdzie uplasował się tuż za Włochem Simone Vannim oraz Niemcem André Weßelsem.

Podczas igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku, Kiełpikowski zdobył piąte miejsce w turnieju floretu drużynowego oraz dziesiąte w szpadzie drużynowej. Na kolejnych igrzyskach, które miały miejsce w Barcelonie w 1992 roku, zespół, w składzie: Marian Sypniewski, Piotr Kiełpikowski, Adam Krzesiński, Cezary Siess i Ryszard Sobczak, zdobył brązowy medal w rywalizacji drużynowej, a sam Kiełpikowski zajął piętnaste miejsce w zmaganiach indywidualnych. Wziął także udział w igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, gdzie wspólnie z Adamem Krzesińskim, Jarosławem Rodzewiczem oraz Ryszardem Sobczakiem, wywalczył srebrny medal w drużynie. Mimo kontuzji, która uniemożliwiła mu dalszą rywalizację, początkowe etapy turnieju zakończył z cennym osiągnięciem, a później jego miejsce zajął Jarosław Rodzewicz. W indywidualnym konkursie zajął 16. lokatę.

W jego bogatej karierze nie zabrakło także sukcesów na arenie europejskiej, gdzie zdobył srebrny medal w rywalizacji drużynowej na mistrzostwach Europy w Płowdiwie w 1998 roku oraz brązowy medal podczas tych samych zawodów rok później w Bolzano.

Niestety, historia Kiełpikowskiego zawiera również tragiczne zdarzenie. 3 kwietnia 1995 roku brał udział w wypadku samochodowym, w którym zginął Bogusław Zych.

Odznaczenia

Piotr Kiełpikowski, jako wybitna postać w świecie sportu, został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które świadczą o jego niezaprzeczalnych osiągnięciach.

  • Złoty Krzyż Zasługi, przyznany 2 września 1996 roku, za jego wybitne osiągnięcia sportowe,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany w 2001 roku,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 26 września 2022 roku, za wyjątkowy wkład w działalność szkoleniową i trenerską.

Przypisy

  1. Odznaczenia państwowe w związku z jubileuszem 100–lecia Polskiego Związku Szermierczego [online], Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 26.09.2022 r. [dostęp 28.09.2022 r.]
  2. M.P. z 2022 r. poz. 935
  3. M.P. z 2002 r. nr 8, poz. 143
  4. M.P. z 1996 r. nr 66, poz. 626
  5. European Championships 1999 Bolzano (Italy) (ang.)
  6. European Championships 1998 Plovdiv (Bulgaria) (ang.)

Oceń: Piotr Kiełpikowski

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:7