Grudziądz, miasto o bogatej historii, szczyci się swoim intrygującym rynkiem, który jest prostokątną przestrzenią o wymiarach 54 na 70 metrów. Znajduje się on na Starym Mieście, które jest miejscem pełnym uroku i zabytków. Rynek stanowi centrum miejskiego życia, będąc nie tylko miejscem handlowym, ale również przestrzenią spotkań mieszkańców oraz turystów.
Bezpośrednio z rynku odchodzi osiem ulic, co czyni go istotnym punktem komunikacyjnym. Ulice te to:
- Prosta,
- Kościelna,
- Długa,
- Wieżowa,
- Mickiewicza,
- Szewska,
- Pańska (w latach 1951–1990 ul. 22-go Lipca),
- Mikołaja Reja.
Każda z tych ulic prowadzi do innych interesujących miejsc, co sprawia, że rynek w Grudziądzu jest doskonałym punktem wyjścia dla eksploracji tego niezwykłego miasta.
Historia
Mały Rynek
Pierwszym centralnym punktem Grudziądza był Mały Rynek, który, według historycznych badań, powstał przed oficjalną lokacją miasta w 1291 roku. Okres jego powstania datuje się najprawdopodobniej na lata 1222–1231, kiedy to teren ten pozostawał w rękach biskupa Chrystana.
W XVII wieku Mały Rynek był nadal istotnym punktem na mapie Grudziądza. Wówczas ul. Starorynkowa pełniła funkcję jego południowej pierzei, natomiast ul. Długa była wschodnią stroną rynku. Z kolei ul. Stara prowadziła na zachodzie w kierunku północnej bramy miasta, zwanej Bramą Łasińską. Jednak twierdzenie, że obszar ten był zabudowany, nie miało miejsca aż do wieku XVIII; dzisiaj świadectwem tego okresu jest plac Miłośników Astronomii.
Duży Rynek
Po przybyciu Krzyżaków do Grudziądza w latach 1286–1300, powstał Duży Rynek. To właśnie w tych latach powstały również pierwsze drewniane kamieniczki, dom kupiecki oraz budynek ratusza. Niestety, ze względu na wykorzystanie drewna w budynkach, miasto często stawało w obliczu pożarów, które nie omijały również ratusza, kilkakrotnie odbudowywanego.
W maju 1411 roku na rynku miało miejsce historyczne wydarzenie, gdy Mikołaj z Ryńska (łac. Nicolas von Renis), chorąży rycerstwa ziemi chełmińskiej i jeden z przywódców Związku Jaszczurczego, został ścięty przez krzyżackiego kata. Później, 21 marca 1522 roku, w ratuszu odbył się sejmik generalny Prus Królewskich, podczas którego Mikołaj Kopernik wygłosił swój traktat na temat problemu monety.
W 1851 roku zburzono ostatni ratusz o konstrukcji szachulcowej na polecenie władz pruskich. Przeniesiono go do zachodniej części rynku, a w 1893 roku, po pożarze, magistrat znalazł swoją siedzibę w dawnym Kolegium Jezuickim, które doczekało się dobudowania wieży z zegarem. Obecnie to właśnie ten budynek stanowi siedzibę władz miejskich.
W części wschodniej rynku, w 1783–1784 roku, postawiono kościół ewangelicki, który został zbudowany w miejscu rozebranych sukiennic. Kościół, im. Króla Fryderyka II Wielkiego, aż do lat 40. XIX wieku był przystosowany do potrzeb rosnącej wspólnoty ewangelickiej. Niestety, 7 czerwca 1861 roku w jego wnętrzu miała miejsce tragedia, w wyniku której zginęło 14 osób.
Od 1896 roku w zachodniej pierzei rynku działał hotel i restauracja „Królewski Dwór” (niem. „Koeniglicher Hof”), który przetrwał do II wojny światowej. Po jej zakończeniu zniszczony hotel został zastąpiony przez nowo wybudowane cztery kamieniczki nawiązujące do stylu barokowego.
W 1911 roku na rynku odsłonięto pomnik Wilhelma I. Po przyłączeniu Grudziądza do Polski w dniu 23 stycznia 1920 roku, nowa władza zlikwidowała pomnik, pozostawiając jedynie cokół. Z kolei 30 listopada 1930 roku, w rocznicę powrotu Pomorza do Polski, odsłonięto Pomnik Niepodległości, który został zniszczony podczas II wojny światowej, a jego wierną rekonstrukcję zaprezentowano dopiero w październiku 1986 roku.
W 2010 roku rynek przeszedł ważną renowację, gdzie przywrócono pierwotną nawierzchnię oraz stylizowane latarnie, a cokół pomnika zrekonstruowano na wzór przedwojenny. Istotnym punktem komunikacyjnym jest rynek, przez który nieprzerwanie od 1896 roku kursują tramwaje, a to właśnie tu znajduje się jedyna mijanka w Grudziądzu.
W 2015 roku na północno-zachodnim narożniku rynku pojawiła się ławeczka z postacią Mikołaja Kopernika, który swoimi słowami sprzed stuleci nadal przyciąga uwagę mieszkańców i turystów.
Zabudowa
Otoczenie rynku w Grudziądzu, aż do XVI wieku, było zdominowane przez drewno i szkieletową konstrukcję niewielkich kamieniczek. Niestety, wiele z nich nie przetrwało do naszych czasów wskutek licznych pożarów i koniecznych przebudów.
W okresie do połowy XIX wieku w mieście królowała jednopiętrowa zabudowa, jednak z biegiem lat zaczęto podnosić wysokość budynków, co drastycznie zmieniło wygląd dachów i układ przestrzenny. Po zniszczeniach spowodowanych II wojną światową w 1945 roku, rozpoczęto w latach 50. odbudowę, która obejmowała nowe barokowe kamienice w zachodniej i południowej pierzei rynku, mające na celu przywrócenie charakteru architektury starych domów hanzeatyckich.
Wśród edificiów z przełomu XIX i XX wieku znajduje się „Kamienica pod Łabędziem”, która jest uznawana za najstarszą. Jest wynikiem połączenia kilku domów datowanych na XVI/XVII wiek, a jej wyróżniającym elementem jest stiukowe godło przedstawiające łabędzia. Wnętrze budynku skrywa zachowane obramowanie kominka oraz klatkę schodową z piękną balustradą. Przez długi czas funkcjonowała tam apteka „Pod Łabędziem”.
Innymi wartościowymi obiektami w zabytkowej zabudowie są dwa domy kupieckie zlokalizowane w północnej pierzei rynku. W szczególności Dom Towarowy Korzeniewskich, który usytuowany jest naprzeciwko kościoła, wyróżnia się nowoczesną żelbetową konstrukcją. Zbudowano go w latach 1912–1914 według projektu Biura Architektonicznego Ferdynanda Ehlena z Nordhausen.
Przypisy
- a b c d e f g h i j MarekM. Weckwerth, Grudziądzki Rynek zachwyca. Żył spokojnym życiem do końca II wojny światowej [online], Gazeta Pomorska, 20.02.2022 r. [dostęp 03.02.2023 r.]
- a b c d e f g h i j k l m MarcinM. Gębski, MarcinM., MarcinM. Kowalewski, Zabytki Grudziądza [online], Grudziądz, 12.01.2017 r. [dostęp 29.01.2023 r.]
- a b Pomnik Wilhelma I (dawny), Grudziądz - polska-org.pl [online], polska-org.pl [dostęp 31.01.2023 r.]
- a b Grudziądz. Rozwój przestrzenny miasta, XIII-XX w., [w:] ZenonZ. Kozieł, WiesławW. Sieradzan, AntoniA. Czacharowski, Atlas Historyczny Miast Polskich – Grudziądz, wyd. 1, t. Tom I: Prusy Królewskie i Warmia, zeszyt 4, Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 1997 r.
- a b KrystynaK. Zielińska-Melkowska, Lokacja Grudziądza w roku 1291: studium historyczno-archiwalne, Toruń 1991 r., Rozdział 2, str. 23.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z transportem i komunikacją":
Lotnisko Grudziądz-Lisie Kąty | Powiatowy Transport Publiczny w powiecie grudziądzkim | Miejski Zakład Komunikacji w Grudziądzu | Lądowisko Grudziądz-Szpital im. dr. Władysława Biegańskiego | Droga krajowa nr 95 (Polska)Oceń: Rynek w Grudziądzu