Zespół Szkół Mechanicznych w Grudziądzu


Zespół Szkół Mechanicznych w Grudziądzu to szkoła ponadpodstawowa, która znajduje się w sercu Grudziądza.

Instytucja ta oferuje szeroki zakres edukacji technicznej, przygotowując młodzież do podjęcia nauki w dziedzinach związanych z mechaniką i inżynierią.

Historia

W Grudziądzu, dwuletnia miejska szkoła zawodowa rozpoczęła swoją działalność 9 kwietnia 1907 roku, znajdując się przy ulicy Klasztornej 5. Po przekształceniu w instytucję pod zarządem państwa pruskiego, od 1 kwietnia 1912 roku, była znana jako Królewska Szkoła Budowy Maszyn. W okresie od 1911 do 1913 roku, szkoła przeniosła się do obecnej siedziby, której budynek powstał według nieznanego projektu, w stylu eleganckiego klasycyzującego niemieckiego modernizmu. Urok dwupiętrowego gmachu, z wysokim parterem i użytkowym przyziemiem, podkreślał portyk prowadzący do głównego wejścia, na którym usytuowano taras.

Obok nowego gmachu zbudowano willę, która służyła jako mieszkanie dla dyrektora, a także powstały warsztaty. Po odzyskaniu niepodległości, budynek stał się siedzibą polskiej szkoły o tym samym profilu kształcenia. Z czasem okres nauki został wydłużony do czterech lat, co przyczyniło się do powstania w 1938 roku Państwowego Liceum Mechanicznego. Niestety, podczas wojny w 1945 roku, gmach został znacząco zniszczony, jednak naukę wznowiono we wrześniu tego samego roku.

W porównaniu z pierwotnym wyglądem, zmniejszono wysokość dachu, a także usunięto płaskorzeźbione elementy dekoracyjne z górnych pięter elewacji wejściowej. Pomimo tych zmian, szkoła wciąż pozostaje jednym z najbardziej reprezentacyjnych przykładów budownictwa epoki w Grudziądzu. Od 1975 roku instytucja funkcjonuje jako Zespół Szkół Mechanicznych.

Absolwenci

Wśród najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych w Grudziądzu można wymienić kilka wybitnych postaci, których osiągnięcia zasługują na szczególne uznanie.

  • Jarosław Słupski – pilot I pułku myśliwego „Warszawa”,
  • Mieczysław Roszkowski – żołnierz Armii Polskiej na Zachodzie, który odniósł rany w heroicznej bitwie pod Falsie,
  • Jan Kuźniak – pilot polskiego lotnictwa na Zachodzie oraz uwieńczony tytułem absolwenta tej szkoły po zakończeniu drugiej wojny światowej,
  • Bronisław Malinowski – utalentowany lekkoatleta oraz mistrz olimpijski,
  • Edwin Brzostowski.

Przypisy

  1. Historia szkoły [online], www.zsm.grudziadz.com.pl
  2. a b RomanR. Nowak RomanR., Szkoła Budowy Maszyn, [w:] KarolaK. Skowrońska i inni, Kalendarz Grudziądzki 2000, t. 4, Grudziądz: Grudziądzkie Towarzystwo Kultury, 2000 r., s. 95–98, ISSN 1427-700X

Oceń: Zespół Szkół Mechanicznych w Grudziądzu

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:10