Henryk Biegalski to postać, która osiągnęła znaczące sukcesy zawodowe w ramach Służby Więziennej. Urodził się 3 września 1943 roku w Grudziądzu, co kształtowało jego późniejsze życie zawodowe.
W ciągu swojej kariery Biegalski zdołał zdobyć rangi, które świadczą o jego znaczeniu w strukturach więziennictwa, a mianowicie doszedł do stopnia pułkownika Służby Więziennej. W okresie od lutego do marca 2006 roku pełnił obowiązki dyrektora generalnego tej formacji, co było zwieńczeniem jego zawodowej drogi.
Życiorys
Henryk Biegalski, urodzony w 1947 roku, zakończył swoje studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1969 roku, zdobywając tytuł magistra prawa. Po ukończeniu edukacji przeszedł aplikację sędziowską w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku. Jego kariera zawodowa zainicjowała się w areszcie śledczym w Gdańsku, gdzie pełnił funkcję starszego referenta. W latach 1970-1972 pełnił funkcję zastępcy kierownika, od 1972 do 1974 był kierownikiem kadr, zaś w okresie 1974-1977 obejmował stanowisko zastępcy naczelnika.
Między 1977 a 1978 rokiem Biegalski pracował w Wojewódzkim Areszcie Śledczym w Gdańsku jako zastępca naczelnika, a w 1978 roku tymczasowo sprawował obowiązki naczelnika. W latach 80. stał się naczelnikiem gdańskiego aresztu oraz, pod koniec PRL, zastępcą dyrektora Okręgowego Zarządu Zakładów Karnych w Gdańsku. Po 1989 roku pracował jako dyrektor OZZK w Szczecinie, a w 1991 roku objął funkcję dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku.
26 lutego 2006 roku, Henryk Biegalski otrzymał nominację na dyrektora generalnego Służby Więziennej. Jednak na początku marca tego samego roku, dziennikarze „Gazety Wyborczej” ujawnili kontrowersyjne okoliczności związane z jego kadencją naczelnika gdańskiego aresztu podczas stanu wojennego. Raporty wskazywały na brutalną pacyfikację osadzonych, których zachowanie miało zaszkodzić spokojowi w areszcie. W lipcu 1982 roku, w wyniku działań Służby Bezpieczeństwa, zaobserwowano planowany strajk głodowy wśród więźniów politycznych. W celu stłumienia buntu, Biegalski wysłał około 300 funkcjonariuszy do zainterweniowania w celach i przymusowego wyciągania osadzonych, gdy ci odmawiali posiłków. Doniesienia o tych wydarzeniach doprowadziły do wszczęcia postępowania przez Prokuraturę Marynarki Wojennej, które ostatecznie umorzono w 1983 roku.
Pomimo braku postawionych zarzutów, Naczelna Prokuratura Wojskowa postanowiła kontynuować dochodzenie w sprawie. W 1986 roku sąd okręgowy w Gdańsku przyznał odszkodowanie jednemu z poszkodowanych, wskazując jednocześnie na fałszowanie dokumentacji medycznej osób poszkodowanych przez funkcjonariuszy. W wyniku tego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił do premiera o odwołanie Biegalskiego, co nastąpiło w tym samym miesiącu.
Warto również zaznaczyć, że Biegalski był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1969 do końca lat 80. W czasie stanu wojennego angażował się w Komisję Bezpieczeństwa Ładu Publicznego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku, która działała w pierwszych miesiącach tego trudnego okresu. W ciągu swojej kariery otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi.
Przypisy
- Marek Szostek został nowym p.o. szefem więziennictwa. wiadomosci.wp.pl, 15.03.2006 r. [dostęp 31.01.2015 r.]
- Roman Daszczyński, Krzysztof Wójcik, Pierwszy strażnik IV RP, „Gazeta Wyborcza”, nr 55 z 06.03.2006 r.
- a b c d e Who is who w Polsce, cz. I, wyd. 2 uzup., 2003 r., s. 234.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Andrzej Kubiak (pułkownik) | Jan Budziński | Zbigniew Kruszelnicki (żołnierz) | Ryszard Żuchowski | Karl Rudolf von Ollech | Viktor Karl Ludwig von Grumbkow | Tadeusz Maślonkowski | Erich von Falkenhayn | Helmut Arpke | Jan Reutt | Alfred FleischerOceń: Henryk Biegalski