Ryszard Gerard Żuchowski, urodzony 12 listopada 1944 roku w Grudziądzu, był to polski dowódca wojskowy, który zyskał tytuł generała brygady w ramach Wojska Polskiego.
Życie Ryszarda Żuchowskiego zakończyło się 25 kwietnia 2019 roku w jego rodzinnym mieście Grudziądzu, gdzie pozostawił po sobie niezatarty ślad w historii polskiej armii.
Życiorys
Ryszard Żuchowski jest synem Czesława i Elżbiety. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Grudziądzu, gdzie zakończył naukę w 1962 roku. Jego kariera wojskowa rozpoczęła się w Oficerskiej Szkole Wojsk Inżynieryjnych znajdującej się we Wrocławiu, w której pełnił rolę słuchacza. Po zakończeniu szkolenia, zajął pierwsze stanowisko w 5 Brygadzie Saperów w Szczecinie, gdzie początkowo dowodził plutonem saperów, a następnie awansował na dowódcę kompanii saperów.
W miarę rozwoju kariery, objął również funkcję szefa sztabu batalionu budowy mostów oraz jego dowódcy, pozostając w tej samej jednostce. Po ukończeniu studiów w WAI ZSRR w Moskwie, Ryszard Żuchowski został starszym oficerem w oddziale operacyjnym Dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu.
Jego kolejne kroki zawodowe prowadziły go do roli szefa sztabu 2 Brygady Saperów, a później do zastępcy szefa Wojsk Inżynieryjnych POW. W 1982 roku brał udział w akcji ratunkowej niosącej pomoc podczas powodzi na Wiśle, szczególnie w rejonie Płocka. W tym samym roku udał się na studia w Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR, przeznaczone dla wyższych dowódców.
W latach 1984 – 1987 pełnił funkcję dowódcy 2 Brygady Saperów. W 1987 roku został mianowany szefem Wojsk Inżynieryjnych WOW. Jego działalność na rzecz wojska kontynuował do lat 1996 – 2003, kiedy to sprawował obowiązki szefa Wojsk Inżynieryjnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Na I Kongresie Stowarzyszenia Saperów Polskich, który miał miejsce w październiku 2000 roku, został wybrany na prezesa tego stowarzyszenia. Po przejściu w stan spoczynku w 2003 roku, rozpoczął pracę jako wykładowca przedmiotów z zakresu Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Wyższej Szkole Zarządzania Personelem w Warszawie.
Ryszard Żuchowski jest także autorem wielu publikacji, w tym monografii opublikowanej w 2009 roku pod tytułem: „Sylwetki saperów. Kolejne pokolenia.”
Odznaczenia
Ryszard Żuchowski uzyskał szereg prestiżowych odznaczeń, w tym:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2001),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.
Przypisy
- Ryszard Żuchowski. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 29.04.2019 r.]
- Zdzisław Barszczewski, Sylwetki saperów str. 380 - 381
- M.P. z 2002 r. nr 1, poz. 21
- Jędrzejko, Krogulski, Paszkowski, Generałowie..., s. 325.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Karl Rudolf von Ollech | Viktor Karl Ludwig von Grumbkow | Tadeusz Maślonkowski | Erich von Falkenhayn | Helmut Arpke | Jan Reutt | Alfred Fleischer | Henryk Biegalski | Andrzej Kubiak (pułkownik) | Jan Budziński | Zbigniew Kruszelnicki (żołnierz)Oceń: Ryszard Żuchowski