Eugeniusz Krzysztof Sakowicz, urodzony 26 maja 1958 roku w Grudziądzu, jest renomowanym polskim teologiem katolickim oraz religioznawcą. W swojej karierze naukowej piastuje tytuł profesora tytularnego nauk teologicznych oraz kieruje Katedrą Religiologii i Ekumenizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Pan Sakowicz członkowi Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN), gdzie aktywnie uczestniczy w pracach naukowych. Jego specjalizacje obejmują teologię religii, teologię fundamentalną, religioznawstwo, misjologię oraz antropologię.
W ciągu swojej kariery zgromadził obszerny dorobek leksykograficzny, publikując ponad 1600 haseł oraz artykułów encyklopedycznych. Wiele z jego prac można znaleźć w encyklopediach i leksykonach Wydawnictwa Naukowego PWN w Warszawie oraz Encyklopedii katolickiej (KUL).
Oprócz tego, Eugeniusz Sakowicz jest autorem ponad 400 publikacji naukowych oraz popularno-naukowych, w tym kilkunastu książek i licznych tekstów publicystycznych. Jego osiągnięcia edukacyjne obejmują również wypromowanie 15 doktorów teologii oraz ponad 250 magistrów, w tym 130 w dziedzinie teologii i 120 pedagogiki.
Życiorys naukowy
W 1984 roku Eugeniusz Sakowicz uzyskał dyplom magistra na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie w 1991 roku obronił doktorat, którego tematem była rozprawa pt. Teologiczne podstawy dialogu Kościoła z religiami pozachrześcijańskimi w nauczaniu Jana Pawła II. Habilitację uzyskał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w roku 2001, na podstawie pracy Dialog Kościoła z islamem według dokumentów soborowych i posoborowych (1963-1999). W wyniku tego w 2002 roku został profesorem nadzwyczajnym UKSW, a pięć lat później otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych nadany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W latach 1984-1985 zajmował stanowisko kierownika Biura i Wydawnictwa Towarzystwa Naukowego KUL, po czym w latach 1985-1995 pracował w Międzywydziałowym Zakładzie Leksykograficznym KUL. W latach 1992-1994 pełnił rolę adiunkta muzealnego w Państwowym Muzeum na Majdanku, gdzie zainicjował organizację pierwszej międzynarodowej konferencji zatytułowanej Religie o drogach pokoju i bezdrożach wojny. Po konferencji publikacja zawierająca materiały pokonferencyjne ukazała się pod tym samym tytułem.
W 1994 roku Sakowicz otrzymał Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Od tamtej pory pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej (teraz UKSW), a potem jako profesor tej uczelni. W 2006 roku został wyróżniony nagrodą I stopnia Rektora UKSW za swoje osiągnięcia akademickie.
Od 2001 roku pełni funkcję konsultanta w Radzie do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. Dodatkowo, od 1996 roku jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi w tym samym gremium. W latach 2003-2004 był również nauczycielem akademickim na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także wykładał w konsultacjach UKSW w Suwałkach oraz w różnych instytutach teologicznych w Łomży, Łodzi czy Ołtarzewie, jak i na Papieskim Wydziale Teologicznym – Sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Jako redaktor, jest członkiem kolegium redakcyjnego Studiów Nauk Teologicznych PAN oraz zastępcą redaktora naczelnego pisma Studia Theologica Varsaviensia. W 2019 roku został członkiem Rady Naukowej czasopisma „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”. W kontekście czasopisma Collectanea Theologica odpowiada za redakcję Biuletynu Misjologiczno-Religioznawczego, Biuletynu Polonijnego oraz Biuletynu Socjologii Religii. Ponadto, redaguje serię wydawniczą Religie Świata – Świat Religii.
Dodatkowo Sakowicz był członkiem komitetu głównego Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki w latach 2004-2007, a także Olimpiady Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku (2005-2009) oraz Olimpiady Losy żołnierza i dzieje Oręża Polskiego (2007).
Wybrane publikacje książkowe
Książki autorskie
Oto lista publikacji, które są dziełem Eugeniusza Sakowicza, odzwierciedlająca jego zaangażowanie w tematykę religijną, a także dialog międzyreligijny:
- Rozważania o krzyżu, Wydawnictwo Norbertinum, Lublin 1999,
- Dialog Kościoła z islamem według dokumentów soborowych i posoborowych (1963–1999), Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 2000,
- Czy islam jest religią terrorystów?, Wydawnictwo Homo Dei, Kraków 2002 (współautorstwo),
- Wierzę w Kościół, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2003,
- W Ostrej Świecisz Bramie. Modlitwy i pieśni, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2003,
- Pryncypia dialogu Kościoła katolickiego z religiami Dalekiego Wschodu i Indii w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II oraz dokumentów posoborowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 2006,
- Rozmowy o islamie i dialogu, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2007,
- Religioznawstwo, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2009,
- Religie ludów pierwotnych, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2009,
- Religie niechrześcijańskie w Polsce, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2009,
- Przez krzyż ku zmartwychwstaniu, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2009,
- Uniwersytet katolicki. Teksty – bibliografia – dokumenty, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2012,
- Muzułmańska edukacja i wychowanie: pedagogiczna wizja M. Fethullaha Gülena, Libra S.C. Wydawnictwo i Drukarnia, Białystok 2014,
- Dialogue and Identity and Other Studies, Wydawnictwo KUL, Lublin 2020.
Książki pod redakcją
W kontekście prac redakcyjnych, Sakowicz również przyczynił się do publikacji, które analizują różnorodne aspekty religii oraz ich wpływ na społeczeństwo:
- Religie i pokój. Materiały z Sympozjum Naukowego w Państwowym Muzeum na Majdanku (19 maja 1993 r.), Państwowe Muzeum na Majdanku, Lublin 1994,
- Religie o drogach pokoju i bezdrożach wojny, Państwowe Muzeum na Majdanku – Światowa Konferencja dla Religii i Pokoju, Lublin 1995,
- Islam w dokumentach Kościoła i nauczaniu Jana Pawła II (1965-1996), Wydawnictwa Akademii Teologii Katolickiej, Warszawa 1997,
- Jan Paweł II. Encyklopedia dialogu i ekumenizmu, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, Radom 2006,
- Badacz i znawca religii przeszłości i doby współczesnej ks. prof. dr hab. Tadeusz Dajczer (1931-2009), Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2020.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zbigniew Maćkiewicz (chemik) | Bogumił Linde | Henryk Sawistowski | Józef Wołoch | Anna Krzewińska | Zbigniew Szałkowski | Tadeusz Grygier (archiwista) | Lech Chmurzyński | Kazimierz Mynett | Zbigniew Wojtczak | Andrzej Szostek | Erwin Levy | Hugon Lasecki | Alfons Lemański | Mirosław Adam Supruniuk | Eugeniusz Chmielewski | Elżbieta Paczkowska-Łagowska | Czesław Szachnitowski | Anna Bitner-Wróblewska | Stefan RudnikOceń: Eugeniusz Sakowicz