Zbigniew Wojtczak


Zbigniew Stanisław Wojtczak był wybitnym polskim chemikiem, którego wkład w obszar chemii fizycznej oraz fizykochemii polimerów i związków wielkocząsteczkowych znacząco wpłynął na rozwój tych dziedzin. Urodził się 9 listopada 1925 roku w Grudziądzu, gdzie również rozpoczął swoją edukację, a następnie karierę naukową.

Jego pasja do nauki oraz zaangażowanie w badania zaowocowały znaczącymi osiągnięciami w charakterystyce i fundamentach chemii. Zmarł 20 czerwca 2015 roku w Toruniu, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskim oraz światowym świecie nauki.

Życiorys

„W 1939 roku Zbigniew Wojtczak ukończył Gimnazjum i Liceum im. Kopernika w Toruniu. W trakcie II wojny światowej, w latach 1942-1944, pracował jako robotnik drogowy. Za swoją przynależność do Armii Krajowej został skazany na wyrok pięciu lat więzienia, które odbywał w Toruniu oraz we Wronkach. Po wojnie, w roku 1947, zdał maturę w trybie eksternistycznym. Następnie zdecydował się na podjęcie studiów chemicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które zakończył w 1952 roku.

W 1961 roku uzyskał stopień doktora, obroniwszy pracę naukową pt. Wzajemne oddziaływanie polieletrolitu ujemnego (kwasu polimetakrylowego) i kationów metali ziem alkalicznych w roztworach rozcieńczonych. Dziewięć lat później, w 1971 roku, obronił rozprawę habilitacyjną pod tytułem Wpływ środowiska na konformacje cząsteczek różnych polikwasów. W roku 1989 uzyskał tytuł profesora.

Od 1958 roku Zbigniew Wojtczak był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a od 1974 roku także Towarzystwa Naukowego w Toruniu. W latach 1967-1968 odbył staż naukowy w Centre de Recherches sur les Macromolecules w Strasburgu. W 1976 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Chemii Ogólnej. W 1996 roku przeszedł na emeryturę.

Warto wspomnieć, że jego syn, Andrzej Wojtczak, również podążył śladami ojca w naukowym świecie i pełnił funkcję prodziekana ds. nauki na Wydziale Chemii UMK.

Odznaczenia

W życiu Zbigniewa Wojtczaka, wielu istotnych osiągnięć ma swoje odzwierciedlenie w prestiżowych nagrodach i wyróżnieniach, które zdobył. Jednym z najważniejszych wyróżnień, które otrzymał, była Nagroda Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, przyznana w 1965 roku.

W 1976 roku uhonorowano go także Medalem Komisji Edukacji Narodowej, co dodatkowo potwierdza jego znaczący wkład w rozwój nauki i edukacji w Polsce.

Przypisy

  1. Zmarł prof. Wojtczak. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. [dostęp 25.06.2015 r.]

Oceń: Zbigniew Wojtczak

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:25