Parafia św. Mikołaja, znajdująca się w Grudziądzu, stanowi istotny element lokalnej społeczności. To rzymskokatolicka parafia podlegająca diecezji toruńskiej, która pełni ważną rolę zarówno w życiu duchowym swoich wiernych, jak i w szerokim kontekście działalności Kościoła w regionie.
Nie tylko organizuje regularne nabożeństwa, ale także angażuje się w różnorodne inicjatywy, które mają na celu wsparcie duchowe i kulturalne wszystkich członków wspólnoty.
Historia
Pierwsze zapisane informacje dotyczące Grudziądza mają swoje źródła już w 1065 roku, kiedy to wystąpiła w dokumentach Bolesława Szczodrego. Historia miejscowości zyskała nowy wymiar w 1207 roku, gdy znalazła się w obrębie dzielnicy rządzonej przez Konrada Mazowieckiego. W wyniku utworzenia biskupstwa misyjnego w Prusach, gród w Grudziądzu został przekazany biskupowi Chrystianowi, co zapoczątkowało przybycie Krzyżaków w 1230 roku. Po śmierci biskupa, Grudziądz przeszedł w ręce Zakonu, który na tym terenie postawił zamek. Niestety, brak jest dokładnych danych dotyczących momentu powstania parafii; istnieje teoria, że w owym czasie w grodzie mogła prosperować drewniana kaplica, pełniąca funkcję katedry biskupa Chrystiana.
Budowa gotyckiego kościoła św. Mikołaja zaczęła się w połowie XIII wieku, ale jej zakończenie miało miejsce dopiero u schyłku XV wieku. W czasie reformacji katolicy doznali znaczących strat, a w 1569 roku luteranie przejęli kontrolę nad kościołem Ducha Świętego. Wkrótce potem, proboszcz kościoła św. Mikołaja także przeszedł na luteranizm, co spowodowało brak kościoła dla katolików w mieście. Dopiero w 1598 roku świątynie powróciły do rąk katolickich, jednak „potop” szwedzki spowodował, że na pewien czas stracili oni kościół farenny.
W czasach rozbiorów, Grudziądz znalazł się pod pruską administracją, która wykazywała przychylność dla protestantyzmu. W pewnym momencie, liczba ewangelików dwukrotnie przekraczała liczbę katolików. Tragiczne wydarzenia miały miejsce w 1945 roku, kiedy to podczas oblężenia miasta przez wojska radzieckie, kościół św. Mikołaja uległ sześćdziesięcioprocentowemu zniszczeniu. Po zakończeniu działań wojennych, przystąpiono do jego odbudowy.
W 1992 roku, biskup toruński Andrzej Suski podniósł kościół do rangi kolegiaty oraz erygował Kapitułę Kolegiacką Grudziądzką. Wydarzeniem o dużym znaczeniu religijnym dla parafii były Misje Ewangelizacyjne oraz peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej. W Roku Jubileuszowym, fara grudziądzka stała się jednym z kościołów stacyjnych, przyciągając pielgrzymów z całej diecezji, pragnących uzyskać odpust jubileuszowy. Szczególne zainteresowanie wzbudza obraz Matki Bożej Grudziądzkiej, znany z licznych łask.
Ostatnie lata obfitują w znaczące remonty oraz inwestycje, które obejmowały takie przedsięwzięcia jak pokrycie sygnaturki blachą miedzianą, malowanie kościoła oraz budynków parafialnych, renowację zewnętrznych murów świątyni, kapitalny remont organów, malowanie budynków parafialnych, nową nawierzchnię kamienną wokół kościoła oraz częściowe nowe ogrodzenie cmentarza.
Ruchy i Stowarzyszenia
Parafia św. Mikołaja w Grudziądzu angażuje swoich wiernych w wiele ważnych ruchów i stowarzyszeń, które mają na celu wspieranie duchowego i społecznego życia wspólnoty. Oto niektóre z nich:
- Akcja Katolicka,
- Stowarzyszenie Rodzin Katolickich,
- Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży,
- Ruch Światło – Życie,
- Schola,
- Chór „Kolegiata”,
- Koło Ministranckie,
- Lektorzy,
- Żywy Różaniec,
- Franciszkański Zakon Świeckich,
- Zespół Charytatywny Caritas.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Stanisława w Grudziądzu | Barokowy zespół pojezuicki w Grudziądzu | Bazylika św. Mikołaja w Grudziądzu | Kościół i klasztor benedyktynek w Grudziądzu | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio w Grudziądzu | Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu | Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu | Kościół i klasztor Reformatów w Grudziądzu | Kościół św. Jana w Grudziądzu | Kościół Świętego Krzyża w Grudziądzu | Parafia Ducha Świętego w Grudziądzu | Kościół św. Franciszka Ksawerego w Grudziądzu | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w GrudziądzuOceń: Parafia św. Mikołaja w Grudziądzu