Mike Cossi, znany również jako Maciej Kossowski, był wyjątkową postacią w polskim świecie muzyki. Urodził się 11 lutego 1937 roku w Grudziądzu, a swoją artystyczną podróż zakończył 30 października 2022 roku w Nowym Jorku.
Jako piosenkarz, trębacz, kompozytor oraz aranżer, przyczynił się do rozwoju polskiej kultury muzycznej, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego twórczość jest cennym wkładem w historię muzyki.
Życiorys
Mike Cossi to postać o bogatej i interesującej biografii, która rozpoczęła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Grudziądzu, gdzie zdobywał początki swojej edukacji. Następnie, kontynuował naukę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, specjalizując się w filologii polskiej.
Podczas okresu edukacji uczył się również gry na trąbce w Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jego artystyczna kariera zainaugurowała się w gdańskim teatrzyku studenckim Bim-Bom, a także w cyrku Tralabomba Jazz Band pod kierownictwem Jerzego Afanasjewa. Choć dwukrotnie próbował dostać się do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, spotkania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
W latach 1963–1967 był solistą legendarnego zespołu Czerwono-Czarnych. W 1967 roku wyruszył na trzymiesięczną trasę koncertową do Związku Radzieckiego z grupą Tajfuny. W kolejnych latach koncertował w różnych krajach, takich jak Grecja, Czechosłowacja (1964), Niemcy (1965), Belgia, Szwecja oraz Stany Zjednoczone (1966).
Po powrocie do kraju, do końca 1969 roku współpracował jako producent, kompozytor oraz piosenkarz z „Studiem Rytm” Polskiego Radia w Warszawie. Tworzył muzykę do piosenek wykonywanych przez znane osobistości, takie jak Edward Hulewicz, Kasia Sobczyk, Henryk Fabian, Jacek Lech, Elżbieta Żakowicz oraz zespół Wiślanie 69. Napisał muzykę do utworów takich jak „Gdy sam zostaniesz”, która była popularna w swoim czasie.
Jego największe przeboje to: evergreen „Wakacje z blondynką” (muzyka Juliusz Loranc, słowa Jonasz Kofta) oraz „Agatko pocałuj”, „Dwudziestolatki”, „Domowe strachy”, „Nie mówię żegnaj”, „Z Cyganami w świat”. Inne popularne utwory to „To ty, Mario”, „Kto mi to da”, „Augustyna”, „Szkolny bal”, „Wiatr od Klimczoka” (muzyka Zbigniew Bizoń, słowa Krzysztof Dzikowski).
Mike Cossi współpracował z wieloma znanymi autorami tekstów, takimi jak Jonasz Kofta czy Bogdan Loebl, oraz z zespołami takimi jak Czerwono-Czarni, Tajfuny i Warszawscy Stompersi. Z jego twórczością związani byli też Zespół Zbyszka Namysłowskiego oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza i Piotra Figla.
W Stanach Zjednoczonych poznał Amerykankę, z którą utrzymywał kontakt, a w 1967 roku przyjechała do Polski. Pobrali się w Świnoujściu, po czym Mike Cossi osiedlił się na stałe w USA. Zgodnie z różnymi źródłami, mógł to uczynić w październiku 1969 (Emilia Padoł) lub na początku 1970 roku (Ryszard Wolański, Dariusz Michalski).
W Nowym Jorku założył własną grupę instrumentalną, z którą występował w okolicznych klubach. W latach 80. XX wieku pracował na stałe w Milford Plaza Hotel na Broadwayu. W 1983 roku zmienił swoje nazwisko na Mike Cossi i przyjął amerykańskie obywatelstwo.
W 2012 roku artysta powrócił do Polski na jedyny koncert w Grudziądzu, zorganizowany podczas święta swojego rodzinnego miasta. Niestety, zamknął swoją życiową opowieść, zostając pochowany na cmentarzu w Hamptons w stanie Nowy Jork.
Przypisy
- Kochały go miliony, zmarł w samotności. Rodzina odnalazła go po śmierci [online], kultura.onet.pl, 26.12.2023 r. [dostęp 26.12.2023 r.]
- Maciej Kossowski nie żyje. To on śpiewał hity "Dwudziestolatki" i "Wakacje z blondynką". plejada.pl. [dostęp 02.11.2022 r.]
- a b W Polsce był gwiazdą. W USA od lat żyje pod zmienionym nazwiskiem [online], www.pomponik.pl [dostęp 03.11.2022 r.]
- PolsatP. News PolsatP., Jego hity zna cała Polska. Zmarł w samotności, przyjaciel napisał list [online], polsatnews.pl [dostęp 03.11.2022 r.]
- Dni Grudziądza: Maciej Kossowski, grudziadz.twoje-miasto.pl, 02.06.2016 r. [dostęp 03.07.2016 r.]
- Druga odsłona Dni Grudziądza za nami, naszemiasto.pl, 03.06.2016 r. [dostęp 03.07.2016 r.]
- LeszekL. Gnoiński LeszekL., JanJ. Skaradziński JanJ., Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997 r., s. 110, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.
- Kalendarium Muzyczne – Luty [online], pfm.waw.pl [dostęp 23.05.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Piotr z Grudziądza | Arkadiusz Blachowski | Halina Kossobudzka | Wiktoria Czechowska-Antoniewska | Gustaw Kron | Roch Poliszczuk | Aleksander Ścibor-Rylski | Jerzy Feldman | Kazimierz Hoffman | Henryk Raczyniewski | Augustyn Bloch | Halina Dunajska | Henryk Fabian | Jerzy Kulesza | Mariusz Czajka | Henryk Czyż (muzyk) | Włodzimierz Antkowiak | Władysław Wągiel | Magdalena Dandourian | Stefania ToczyskaOceń: Mike Cossi