Henryk Raczyniewski


Henryk Raczyniewski, urodzony 26 stycznia 1923 roku w Grudziądzu, jest postacią znaczącą w historii polskiej architektury i konserwacji zabytków. Zmarł 26 stycznia 1992 roku w Lohmarze, pozostawiając po sobie wyraźny ślad w dziedzinie muzealnictwa.

Był on organizatorem i kierownikiem Muzeum Zamkowego w Malborku, gdzie pełnił funkcję dyrektora w latach 1961–1973. Jego wkład w rozwój muzeum był nieoceniony, a jego pasja do ochrony dziedzictwa kulturowego przyczyniła się do zachowania niezwykłych skarbów historii dla przyszłych pokoleń. Więcej informacji na temat tego niezwykłego miejsca można znaleźć pod tym linkiem: Muzeum Zamkowego w Malborku.

Życiorys

Nauka Henryka Raczyniewskiego w gimnazjum została nagle przerwana przez wybuch wojny. W trakcie konfliktu zbrojnego zajął się pracą jako robotnik w swoim rodzinnym mieście, co pomogło mu przetrwać ten trudny okres. Po wojnie, w 1947 roku, z powodzeniem zdał maturę w Liceum Handlowym w Sopocie. W tym samym roku zdecydował się na kontynuację edukacji, zapisując się na Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie studiował na Wydziale Architektury Wnętrz.

Po ukończeniu studiów rozpoczął swoją karierę zawodową jako referent w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku. Jego zdolności i ciężka praca zostały dostrzegane, co zaowocowało awansem na stanowisko kierownika Miejskiego Wydziału Kultury w 1953 roku. W 1958 roku, Henryk Raczyniewski objął stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku. W tej roli miał kluczowy wpływ na odbudowę Głównego Miasta, a także na zabezpieczenie i odbudowę uszkodzonych części Zamku w Malborku.

W 1961 roku, zgodnie z zarządzeniem ministra kultury, w murach dawnej siedziby Wielkiego Mistrza powstała nowa instytucja – Muzeum Zamkowe w Malborku. Raczyniewski, jako doświadczony konserwator oraz architekt, został dyrektorem tej świeżo utworzonej instytucji. Współpracując z Bronisławem Mieszkowskim, odegrał istotną rolę w odbudowie i zagospodarowaniu terenów malborskiego zamku. Jego kadencja jako dyrektora charakteryzowała się inicjowaniem powstania wielu wystaw stałych, które do dziś przyciągają odwiedzających.

W 1973 roku Raczyniewski zrezygnował z pozycji dyrektora, jednak kontynuował swoją karierę, znajdując zatrudnienie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, gdzie pełnił funkcję kustosza.

Prywatnie, Raczyniewski był pasjonatem malarstwa, tworząc obrazy przedstawiające martwe natury oraz pejzaże. Dodatkowo, zgromadził imponującą kolekcję XIX-wiecznych widoków Zamku w Malborku. W 1963 roku zainicjował konkurs na ekslibris dla biblioteki muzealnej, który stał się podstawą dla istniejącego do dziś Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego.

Przypisy

  1. RACZYNIEWSKI HENRYK – Encyklopedia Gdańska [online], www.gedanopedia.pl [dostęp 20.04.2021 r.]
  2. Facebook [online], www.facebook.com [dostęp 20.04.2021 r.]

Oceń: Henryk Raczyniewski

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:10