UWAGA! Dołącz do nowej grupy Grudziądz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Alfred Wohl


Alfred Wohl, urodzony 3 października 1863 roku w Grudziądzu, to postać o nieprzeciętnym dorobku w dziedzinie chemii. Był niemieckim chemikiem żydowskiego pochodzenia, co wpływało na jego życie zawodowe oraz osobiste w trudnych czasach. Wohl zmarł 25 grudnia 1939 roku w Sztokholmie, kończąc tym samym swoją fascynującą, ale także pełną wyzwań, karierę naukową.

Życiorys

Studiowanie chemii przez Alfreda Wohla miało miejsce na Uniwersytecie w Heidelbergu oraz Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie w latach 1882–1886. Jego droga akademicka zakończyła się uzyskaniem tytułu doktora w Berlinie w 1886 roku, na podstawie pracy dyplomowej zatytułowanej Methylaldehyd und seine Derivate, której promotorem był uznany chemik, August Wilhelm von Hofmann.

W latach 1887–1904 pracował w branży cukrowniczej. Jego zainteresowania naukowe i dydaktyczne pozwoliły mu na uzyskanie habilitacji na Uniwersytecie w Berlinie w 1891 roku, co zaowocowało objęciem funkcji Privatdozent w laboratorium Emila Fischera. W 1901 roku osiągnął prestiżowy tytuł profesora tej samej uczelni. Od 1904 roku aż do przejścia na emeryturę pełnił funkcję profesora i dyrektora Laboratorium Chemii Organicznej w Technische Hochschule Danzig. W latach 1913–1915 był rektorem tej uczelni.

Niestety, w 1933 roku Alfred Wohl został zmuszony przez reżim nazistowski do przejścia na emeryturę. Po ustaniu działalności akademickiej, w 1938 roku emigrował do Sztokholmu, gdzie zmarł w 1939 roku.

Jego wkład w chemię organiczną oraz fizyczną był imponujący. Dokonał wielu odkryć, w tym opracował metody degradacji cukrów oraz otrzymywania optycznie aktywnego aldehydu glicerynowego. Ponadto badał enzymy uczestniczące w procesach fermentacyjnych i stworzył metody produkcji sztucznego miodu. Jego prace obejmowały również badania nad istotnymi związkami organicznymi oraz skutecznością pięciotlenku wanadu jako katalizatora w procesach utleniania różnorodnych substancji organicznych. Jego badania wnosiły znaczący wkład w rozwój teoretycznej chemii organicznej.

W uznaniu jego zasług, Wohl otrzymał tytuły doktora honoris causa na Technische Hochschule Hannover w 1928 roku oraz na Landwirtschaftliche Hochschule Berlin w 1931 roku. W 1931 roku został także członkiem Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina, a rok później został prezesem Gesellschaft Deutscher Chemiker.

W 1888 roku ożenił się z Augustą Peters, z którą miał pięcioro dzieci. Jego syn, Kurt Wohl, również związał swoją karierę z chemią, stając się profesorem. Niestety, w 1939 roku emigrował do Anglii w obawie przed prześladowaniami z powodu swojego pochodzenia, a w 1942 roku osiedlił się w Stanach Zjednoczonych.


Oceń: Alfred Wohl

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:9