Tadeusz Bober, urodzony 26 kwietnia 1932 roku w Grudziądzu, to wybitny polski naukowiec, którego badania koncentrują się na naukach o kulturze fizycznej oraz biomechanice. Jako nauczyciel akademicki, swoje życie zawodowe poświęcił szkołom wyższym we Wrocławiu, w tym Akademii Wychowania Fizycznego oraz Wyższej Szkole Fizjoterapii.
Jego osiągnięcia naukowe oraz dydaktyczne zyskały uznanie w Polsce, przyczyniając się do rozwoju wiedzy w dziedzinach, którymi się zajmuje. W kolejnych sekcjach artykułu przyjrzymy się bliżej jego wkładom w rozwój kultury fizycznej oraz biomechaniki, a także przeanalizujemy jego działalność akademicką.
Życiorys
Tadeusz Bober przyszedł na świat w 1932 roku w Grudziądzu. W 1951 roku, po zakończeniu edukacji w szkół średnich, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, obecną Akademię Wychowania Fizycznego, które pomyślnie ukończył w 1954 roku, zdobywając tytuł magistra wychowania fizycznego.
Wkrótce po zakończeniu nauki, związał się z uczelnią jako asystent, współpracując z prof. Czesławem Niżankowskim w Zakładzie Anatomii. Później przeszedł do Zakładu Biomechaniki, którym kierował prof. Tadeusz Marciniak. W 1963 roku uzyskał stopień doktora nauk o kulturze fizycznej w specjalności biomechanika, a dziesięć lat później, w 1973 roku, uzyskał habilitację w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, otrzymując tytuł doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej, również w dziedzinie biomechaniki.
W 1979 roku Tadeusz Bober został profesorem nadzwyczajnym, a już rok później uzyskał status profesora zwyczajnego. W 1990 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej.
Na przestrzeni swojej kariery akademickiej, przeszedł przez wszystkie etapy w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Począwszy od asystenta, a następnie kierownika Zakładu Biomechaniki (lata 1966–1974), objął również stanowisko dyrektora Instytutu Sportu AWF we Wrocławiu (1976–1980) oraz kierownika Katedry Biomechaniki w latach 1980-2002. W latach 1981-1982 pełnił funkcję prorektora do spraw nauki, jednak z powodu stanu wojennego został internowany i usunięty z zajmowanej funkcji. W latach 1990-1993 miał zaszczyt pełnić rolę rektora AWF we Wrocławiu.
Poza działalnością na uczelni wrocławskiej, w latach 1974-1976 pełnił funkcję dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.
W 1999 roku był jednym z architektów powstania Wyższej Szkoły Fizjoterapii imienia Andrzeja Czamary, gdzie objął stanowisko rektora, które sprawował do 2002 roku. Nie przestaje uczyć i obecnie nadal wykłada na wrocławskim AWF-ie w Zakładzie Biomechaniki Sportu.
Dorobek naukowy i odznaczenia
Tadeusz Bober, uznawany za jednego z kluczowych twórców polskiej szkoły biomechaniki, odgrywa znaczącą rolę w rozwoju nowoczesnej metodologii badań naukowych w obszarze nauk o kulturze fizycznej. Jest pionierem w popularyzowaniu biomechaniki szczególnie w uczelniach wychowania fizycznego, co zasługuje na szczególne wyróżnienie.
Do jego najważniejszych osiągnięć można zaliczyć organizowanie, wspólnie z prof. Bogdanem Czabańskim, Szkoły Biomechaniki i Nauczania Ruchu od 1981 roku. Szkoły te zyskały na znaczeniu i przekształciły się w kontynuatorów tradycji biomechaniki, funkcjonujących do dnia dzisiejszego. Połączenie biomechaniki z pedagogicznymi aspektami metodyki nauczania ruchu stanowiło pionierskie przedsięwzięcie o zasięgu światowym.
Bober jest aktywnym członkiem licznych towarzystw naukowych, m.in. Komitetu Nauk o Kulturze Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oraz European College of Sport Science Fellow. Jako autor 118 publikacji oraz dwóch książek, jego dorobek naukowy jest imponujący. Za swoją działalność została mu przyznana nagroda m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Komisji Edukacji Narodowej.
W 1993 roku został laureatem prestiżowej nagrody Kolegium Rektorów Wyższych Uczelni Wrocławia, wyróżniającej jego działalność na rzecz integracji wrocławskiego środowiska naukowego. W 2012 roku otrzymał stopień doktora honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, co podkreśla jego status w dziedzinie biomechaniki oraz edukacji fizycznej.
Jego 90. rocznicę urodzin obchodzono z wielką czcią w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w 2022 roku, co świadczy o jego trwałym wpływie na rozwój tej dziedziny w Polsce.
Źródła i linki zewnętrzne
W poniższym zestawieniu przedstawiamy źródła i linki dotyczące działalności prof. dr. hab. Tadeusza Bobera. Oto powiązane publikacje oraz biografie:
- Prof. dr hab. Tadeusz Bober, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2012-12-10],
- Biografia Tadeusza Bobera w bazie „60 lat wrocławskiego środowiska akademickiego”. wsa.dbc.wroc.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-20)],
- Who is who w Polsce. Leksykon biograficzny (założone przez Ralpha Hübnera), wydanie II uzupełnione, część I: A–Mac, Zug 2003, s. 295–296,
- p- d- e Rektorzy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego (lata 1950–1972) |
|
---|---|
Akademia Wychowania Fizycznego (od 1972 roku) |
|
Przypisy
- 90. rocznica urodzin profesora Tadeusza Bobera [online], Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 25.04.2022 r. [dostęp 27.05.2022 r.]
- Mariola M. Godlewska, DHC dla prof. dr hab. Tadeusza Bobera [online], Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu [dostęp 27.05.2022 r.]
- Profesor Tadeusz Bober [online], Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, 2012 [dostęp 27.05.2022 r.]
- Strona Zakładu Biomechaniki Sportu AWF we Wrocławiu. awf.wroc.pl. [dostęp 28.06.2021 r.]
- a b Biografia Tadeusza Bobera w bazie "60 lat wrocławskiego środowiska akademickiego". wsa.dbc.wroc.pl. [dostęp 11.11.2012 r.]
- Biografia na stronie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie [online] [dostęp 11.12.2012 r.]
- a b c Prof. Tadeusz Bober, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.12.2012 r.]
- Encyklopedia Wrocławia. Jan Harasimowicz (red.). Wyd. III. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006, s. 80-81.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Tadeusz Wierzbicki | Stefan Rudnik | Anna Bitner-Wróblewska | Czesław Szachnitowski | Elżbieta Paczkowska-Łagowska | Eugeniusz Chmielewski | Mirosław Adam Supruniuk | Alfons Lemański | Hugon Lasecki | Erwin Levy | Andrzej Lam | Teresa Szostek | Józef Rumiński | Piotr Oliński | Andrzej Bączyński (fizyk) | Apolonia Załuska-Strömberg | Waldemar Grzywacz | Tomasz Betcher | Alfred Wohl | Andrzej GóralskiOceń: Tadeusz Bober (profesor)