Teresa Szostek


Teresa Anna Szostek, urodzona 29 września 1951 roku w Grudziądzu, jest uznaną polską historyczką, posiadającą tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych. W swojej karierze akademickiej pełni rolę profesora w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej.

Znajduje się na czołowej pozycji w środowisku akademickim, gdzie jej prace wpływają na rozwój wiedzy z zakresu historii i kultury antycznej. Jako członkini Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, przyczynia się do kształcenia studentów oraz prowadzenia badań naukowych, które są niezwykle istotne w dzisiejszym świecie akademickim.

Życiorys

25 stycznia 1984 roku Teresa Szostek obroniła swoją pracę doktorską pod tytułem Egzempla w kazaniach de tempore Jakuba z Paradyża i Mikołaja z Błonia. Dwadzieścia pięć lat później, 13 kwietnia 1999 roku, uzyskała habilitację na podstawie pracy pt. Exemplum w polskim średniowieczu.

W swoim dorobku akademickim została zatrudniona jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, a także w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Swoje aktywności zawodowe rozwijała jako profesor Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej oraz jako członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej na I Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk.

Interesującym aspektem jej życia prywatnego jest to, że Teresa Szostek jest siostrą ks. prof. Andrzeja Szostka, siostrzenicą znanego profesora Henryka Zielińskiego oraz wnuczką Juliusza Zielińskiego, który był działaczem przedwojennego Związku Polaków w Niemczech.

Przypisy

  1. a b c d e f g Dr hab. Teresa Anna Szostek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.08.2020 r.]
  2. Po wizycie prof. Teresy Szostek (Uniwersytet Wrocławski) w Złotowie. Muzeum Ziemi Złotowskiej, 24.07.2011 r. [dostęp 30.10.2020 r.]
  3. Zofia Jelonkowa: W kuźni polskości, czyli u Juliusza Zielińskiego. Muzeum Ziemi Złotowskiej, 02.09.2011 r. [dostęp 16.07.2019 r.]

Oceń: Teresa Szostek

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:9