Ryszard Milczewski-Bruno


Ryszard Milczewski-Bruno był wybitnym polskim poetą, który przyszedł na świat 18 lutego 1940 roku w Tarpnie. Jego życie zakończyło się 17 maja 1979 roku w Nowej Wsi Szlacheckiej.

Milczewski-Bruno pozostawił po sobie znaczący dorobek literacki, który wpływał na kolejne pokolenia twórców i miłośników poezji.

Życiorys

Ryszard Milczewski-Bruno, znany polski poeta, swoją edukację rozpoczął w Grudziądzu, gdzie ukończył technikum rolnicze. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego debiut literacki miał miejsce w 1958 roku, kiedy to opublikował wiersz „Starość dłoni” w tygodniku społeczno-kulturalnym „Orka”.

Milczewski-Bruno zaczynał swoją karierę od pracy jako fermentator w Wytwórni Tytoniu, a w kolejnych latach pełnił różne funkcje, w tym agronoma w Rywałdzie oraz ogrodnika-kwiaciarza w Krakowie. Z czasem przeszedł do pracy jako inspektor plantacyjny w Centrali Nasiennej w Grudziądzu, a następnie został kierownikiem Powiatowej Poradni Instrukcyjno-Metodycznej Pracy Kulturalno-Oświatowej. Doświadczenia zawodowe zdobywał także w Kółkach Rolniczych oraz w Zakładach Mięsnych w Grudziądzu, gdzie zajmował się klasyfikacją żywca.

Później, po pewnym czasie bezczynności, Milczewski-Bruno znalazł zatrudnienie w cukrowni „Mełno” koło Grudziądza. W tym okresie zacieśnił współpracę z redakcją „Faktów”, co otworzyło mu drogę do pracy jako etatowy pracownik tego pisma. Za swój pierwszy tom poezji otrzymał aż dwie nagrody – im. Peipera, przyznawaną przez „Ugrupowanie literackie 66″ we Wrocławiu, oraz nagrodę miesięcznika „Poezja” za najlepszy zbiór wierszy roku 1971.

Kolejne wyróżnienia przyszły w 1973 roku za tomik „Podwójna należność”, który zdobył Nagrodę im. Tadeusza Peipera. Dodatkowo w 1972 roku Milczewski-Bruno został wyróżniony Nagrodą im. Stanisława Piętaka. Jego bliską relację z Edwardem Stachurą można dostrzec w wierszu „Nie rozdziobią nas kruki”, który poświęcił mu ten znany poeta. Smutnym zakończeniem życia Milczewskiego-Bruna była tragiczna śmierć, będąca wynikiem utonięcia w jeziorze.

Jednym z najpopularniejszych utworów Milczewskiego-Bruna jest wiersz „Gdzieś w nas”, który po niewielkich zmianach wykonywał do własnej muzyki Marek Grechuta. W 2015 roku toruński zespół Gribojedow zrealizował projekt muzyczny, wydając płytę z wierszami poety, która nosi tytuł „Bruno z Grudziądza”.

Publikacje

Ryszard Milczewski-Bruno jest autorem wielu znaczących dzieł, które zyskały uznanie w literaturze polskiej. Oto lista jego publikacji:

  • 1967 – brzegiem słońca,
  • 1971 – poboki,
  • 1972 – podwójna należność,
  • 1974 – dopokąd,
  • 1974 – jesteś dla mnie taka umarła,
  • 1978 – nie ma zegarów.

Publikacje pośmiertnie

Ryszard Milczewski-Bruno, ceniony polski poeta, pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, który kontynuuje inspirację wielu miłośników literatury. Jego dzieła publikowane były także po jego śmierci, co świadczy o trwałej wartości jego twórczości. Oto lista najważniejszych publikacji:

  • 1981 – Poezje wybrane,
  • 1982 – Gwizdy w obecność,
  • 1983 – Jak już, to już,
  • 1989 – Poezja, proza, listy,
  • 2002 – Mamo przyszedłem straszyć,
  • 2004 – Gdzieś w nas piją wodzowie klęski,
  • 2016 – Podróże bez klucza.

Przypisy

  1. Nasz zapomniany poeta - Ryszard Milczewski Bruno [online], Warszawa Nasze Miasto, 02.12.2014 r. [dostęp 20.06.2023 r.]
  2. R. Milczewski-Bruno, Poezja, Warszawa 1989 r., s. 145.

Oceń: Ryszard Milczewski-Bruno

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:16